Dorota Warakomska: nam nie zależy na tym, żeby wyciąć mężczyzn. Są potrzebni i mają pozostać, tylko chodzi o to, żeby troszkę miejsca zrobili dla kobiet, które chcą działać, chcą się rozwijać, chcą pracować zawodowo.

Prawo wyboru polega na tym, że jeśli kobiety chcą poświęcić swoje życie bliskim, rodzinie, dzieciom i chcą pozostać w domu, nie chcą pracować zawodowo, to powinny mieć prawo to robić. Natomiast kobiety, które chcą godzić te role i być jednocześnie matkami i pracownicami, też mają prawo to robić. Chodzi o to, żeby stworzyć takie mechanizmy i dać takie wsparcie, żeby mogły to robić.

Kobiety, które urodziły dzieci i wracają do pracy, są doskonałymi pracownicami, bo wszystko robią szybciej, sprawniej, bo nie chcą żeby ktoś im zarzucił, że im się coś nie udaje ze względu na to, że mają dziecko i śpieszą się, żeby wrócić do domu aby zająć się dzieckiem. Więc stawiajmy na kobiety, stawiajmy na takie rozwiązania, które pozwalają kobietom zachodzić w ciążę.

Jeśli tworzy się sprzyjające środowisko pracy, jeśli pracodawca pokazuje swoim pracownicom, że mogą zajść w ciążę i później wrócić na to stanowisko, które na nie czeka – oczywiście to wymaga dobrej organizacji pracy w tej firmie – ale jeśli tak jest, to te kobiety chętniej wracają. Poza tym są elastyczne formy zatrudnienia, polegające na tym, że kobieta może wykonywać część swoich obowiązków będąc w domu. Nie musi siedzieć przy komputerze w biurze, równie dobrze może siedzieć przy komputerze w domu, a jednocześnie opiekować się dzieckiem. Jest wiele możliwości i rozwiązań. 

Dzisiejsza dyskusja pokazała, że trzeba wiedzieć jak i trzeba chcieć to zrobić i wtedy wszyscy będą szczęśliwi. I pracodawcy, i pracownicy. Przede wszystkim zaś kobiety, które są wtedy zadowolone, spełnione w pracy i są wtedy szczęśliwymi matkami.

Dorota Warakomska w wywiadzie dla Radio Rzeszów po debacie Superwoman na rynku pracy, organizowanej przez Kongres Kobiet i Konfederację Lewiatan. Rzeszów, 20.02.2014.

Fotorelacja ze spotkania z Superwoman w Rzeszowie – kliknij

Fotorelacja ze spotkania z Superwoman w Lublinie – kliknij

Kolejne spotkania z Superwoman na rynku pracy:

26 lutego – Szczecin
5 marca – Gdańsk
12 marca – Białystok
13 marca – Olsztyn
19 marca – Wrocław
20 marca – Zielona Góra

Więcej informacji i zapisy – kliknij

Podobne: