Przedsiębiorcza, pomysłowa, przyszłościowa – kobiece oblicze przedsiębiorczości. Pod takim hasłem odbył się Dzień Kobiet w Ambasadzie Szwecji, który był współorganizowany przez Kongres Kobiet, Instytut Spraw Publicznych i Sukces Pisany Szminką.

Spotkanie otworzył Ambasador Szwecji, opuszczający niestety w tym roku polską placówkę, Staffan Herrström. Moderację poprowadziła Eliza Michalik z Radia RDC i Superstacji, a wprowadzenia dokonała i całość podsumowała Dorota Warakomska, prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet, która ma bogatą wiedzę na temat Polek w biznesie, zebraną podczas kongresowego projektu „Superwoman na rynku pracy”.

Dobre szwedzkie praktyki przedstawiła Britt-Marie Torstenson z organizacji Winnet Sweden, która wspiera przedsiębiorczość kobiet i ich aktywność na rynku pracy. Jak? Poprzez politykę równościową powiązaną z polityką rozwoju regionalnego. Ideą organizacji jest pomoc kobietom poprzez motywowanie do działania, tak aby radziły sobie dalej, tworzyły sieci kooperacji i inspirowały się wzajemnie. Winnet Sweden ma 21 ośrodków regionalnych i spory budżet od rządu na szkolenia, badania, raporty, opracowania programów. Finansowane z budżetu państwa centra wsparcia przedsiębiorczości kobiet w całej Polsce w ramach działań systemowych to, nawiasem mówiąc, na razie nasza strefa marzeń.

Winnet utrzymuje kontakty z rządem, parlamentem, mediami i organizacjami międzynarodowymi. Współpraca polsko-szwedzka odbywa się w ramach projektów, prowadzonych w ramach Strategii EU dla krajów regionu Morza Bałtyckiego.

Swoją wizję sukcesu i receptę na niego zaprezentowały m.in.: Olga Kozierowska, prof. Małgorzata Fuszara, Wanda Nowicka, Nina Kowalewska-Motlik, Ewa Rumińska-Zimny.

Spotkanie odbyło sie 5 marca w Ambasadzie Szwecji.

Pełna relacja ze spotkania na stronie Kongresu Kobiet – kliknij