Tegoroczny, 25 Światowy Szczyt Kobiet (Global Summit of Women) odbędzie się w Sao Paulo w Brazylii, pod hasłem „Kreatywne Kobiety, Kreatywne Gospodarki” („Creative Women, Creative Economies”). Będzie trwał od 14 do 16 maja. Polskę reprezentować będzie ponad 30. osobowa delegacja Kongresu Kobiet, który jest partnerem Światowego Szczytu Kobiet. Gospodarzem przyszłorocznego Global Summit of Women będzie Warszawa!

Polska delegacja na tegoroczny szczyt liczy ok. 40 osób, składa się m.in. z przedstawicielek rządu, biznesu oraz sektora pozarządowego. Polskiej delegacji rządowej przewodniczy Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Małgorzata Fuszara. W rozmowie z PAP podkreśliła, że szczyt jest wyjątkową okazją do promowania kraju, dlatego tak ważne jest uczestnictwo w nim, a także możliwość zorganizowania takiej imprezy u siebie. „Polskie delegacje uczestniczą w szczytach już od kilku lat, wcześniej – w Malezji i we Francji, pod przewodnictwem minister Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz. Zawsze jest duża delegacja reprezentująca biznes, bo to jest spotkanie w dużej mierze biznesowe. Na tym szczycie spotkają się na kilka dni przedstawicielki największych, najpotężniejszych światowych firm. To jest dla nas okazja i wielka szansa, żeby pokazać Polskę w nowoczesny sposób, jako kraj, który otwiera możliwości dla biznesu, dla rozwoju, dla różnorodności, bo nie oszukujmy się – nie wszyscy wiedzą, jakie u nas zmiany nastąpiły, że Polska ma taki ogromny potencjał” – mówiła Fuszara.

Każdy szczyt kończy się prezentacją kraju, który jest gospodarzem kolejnego. Prezentacja dotycząca Polski została przygotowana przez Kongres Kobiet. Jak powiedziała PAP prezeska stowarzyszenia Kongres Kobiet Dorota Warakomska, do udziału w prezentacji zaproszono Urszulę Dudziak, która zaśpiewa m.in. swój znany na całym świcie przebój „Papaya”. Warakomska zwróciła uwagę, że jest to szczególnie istotne, ponieważ w Brazylii w tej chwili jest bardzo popularna telenowela, w której ta piosenka jest elementem ścieżki dźwiękowej.

Warakomska dodała, że Kongres Kobiet, jako partner Åšwiatowego Szczytu Kobiet, jest bardzo zaangażowany w organizację tej imprezy w Polsce. Przygotowania są już zaawansowane, a doświadczenia zdobyte przy organizowaniu kongresów są w tym bardzo pomocne.

W polskiej delegacji są też m.in. współzałozycielki Kongresu Kobiet Henryka Bochniarz i prof. Magdalena Åšroda oraz Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Beata Stelmach, Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, Wiceministra finansów Izabela Leszczyna.

Światowy Szczyt Kobiet to najważniejsze i największe forum ekonomiczne kobiet, nazywane „kobiecym Davos”, ponieważ uczestniczkami są liderki z różnych dziedzin życia – przedsiębiorczynie, przedstawicielki polityki, kultury i organizacji pozarządowych. Spotkanie gromadzi co roku ponad tysiąc kobiet z ponad 80 krajów. Jest to okazja do nawiązania wartościowych kontaktów, wymiany doświadczeń i uczenia się nawzajem. Organizatorem szczytu jest Global Summit of Women, organizacja non profit z siedzibą w Waszyngtonie, której szefową jest Irene Natividad. Co roku gospodarzem szczytu jest inne państwo.

Więcej o Global Summit of Women