W tym roku, po raz pierwszy, Global Summit of Women odbywa się w naszej części Europy, w kraju postkomunistycznym. 9-11 czerwca odbędzie się w Warszawie. Hasło tegorocznego szczytu kobiet:  „Women – building an inclusive economy in the digital age”. Dlaczego warto? 

Drogie Panie, Koleżanki, Siostry, 

dziś, we wtorek, 31 maja, jeszcze można zarejestrować się na Global Summit of Women (Światowy Szczyt Kobiet)! Miejsce: Warszawa, czas: 9-11 czerwca, hasło: „Women – building an inclusive economy in the digital age”. Dlaczego warto? 

Kobiece szczyty organizowane są od 26 lat w różnych krajach świata przez organizację „Globe Women” i jej szefową Irene Natividad. Nazywane są „kobiecymi Davos”, gdyż koncentrują się wokół spraw biznesowych i ekonomicznych w kontekście globalnych trendów i spraw kobiet. Uczestniczki to liderki z całego świata – szefowe państw i rządów, obecne i byłe, szefowe globalnych korporacji, bizneswomen i przedsiębiorczynie, właścicielki firm, pracodawczynie i pracownice, przedstawicielki organizacji pozarządowych, świata akademickiego i mediów. „Kobiece Davos” to bez wątpienia największe zgromadzenie kobiet odgrywających kluczowe role w całym świecie. 

Uczestniczyłam  w czterech poprzednich szczytach (2015 w Sao Paulo w Brazylii, 2014 w Paryżu, 2013 w Kuala Lumpur w Malezji i w 2012 w Atenach). Dyskusje, wystąpienia, sesje, prezentacje raportów za każdym razem robiły i robią na mnie ogromne wrażenie – poszerzają moje horyzonty i inspirują do coraz to nowych pomysłów i działań. Możliwość spotkania kobiet, które zarządzają światowymi firmami, rozmawiania z nimi, poznania ich problemów, jest bardzo interesująca. I rozwijająca. Okazuje się bowiem, że stojące przed nimi wyzwania są podobne do tych, jakie mają kobiety przybywające na GSW z najdalszych, egzotycznych zakątków Afryki, Azji i Ameryki Południowej – te w strojach ludowych, barwnych, malowniczych – te, które niejednokrotnie są prekursorkami działań na rzecz kobiet.

W tym roku, po raz pierwszy, Global Summit of Women odbywa się w naszej części Europy, w kraju postkomunistycznym. To ogromne wyróżnienie dla Polski, dla Warszawy. I wspaniała okazja do promocji naszego kraju, ale przede wszystkim naszych – kobiecych – inicjatyw, pomysłów, przedsięwzięć. 

Miałam przyjemność w 2014 r. prezentować kandydaturę Warszawy i Polski, jako gospodyni szczytu 2016 wraz z Dominiką Bettman (CFO Siemens) i Agnieszką Kozłowską-Rajewicz (ówczesną Pełnomocniczką Rządu ds. Równego Traktowania). Międzynarodowy Komitet zdecydował, że ze względu na rozwój gospodarczy Polski, pozycje lidera w regionie oraz aktywność kobiet w naszym kraju szczyt powinien odbyć się właśnie w Warszawie. W tzw. międzyczasie nastała „dobra zmiana”, ale nadal kobieta (choć inna) pełni funkcję premiera. Kobieta jest prezydentem stolicy, kobiety stoją na czele firm, są w zarządach korporacji, otwierają nowe przedsiębiorstwa i działają w organizacjach pozarządowych.  

W tym roku będziemy dyskutować o tym, jak zwiększyć udział kobiet w gospodarce, zmienić i poprawić sytuację nas, kobiet, na rynku pracy, promować niezależności ekonomiczną, budować przyjazne kobietom, rodzinie, partnerstwu środowisko pracy. Będziemy mówić o tym, jak dbać o zrównoważony rozwój. A wszystko w kontekście nowych technologii, które wspierają kobiety. Warto mieć tego świadomość.

Mogę zdradzić, że wśród mówczyń ze strony Polski znajdą się: Beata Szydło, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Henryka Bochniarz oraz m.in.: Olga Malinkiewicz, Anna Kruk, Małgorzata Omilanowska, Katarzyna Majewska, Dominika Bettman, Beata Stelmach, Kinga Rusin oraz moja skromna osoba. Będę mówić o fenomenie Kongresu Kobiet – inicjatywie wciąż unikalnej na skalę światową.

ZAPRASZAM! WEŹCIE UDZIAŁ W TYM INSPIRUJĄCYM SPOTKANIU KOBIET PONAD GRANICAMI!

Polecam lekturę mojego wywiadu z Irene Natividad o idei Światowych Szczytów i sile polskich kobiet:

https://www.kongreskobiet.pl/en-EN/news/show/interview_with_irene_natividad

Tu zaproszenie od Henryki Bochniarz wraz z linkiem do rejestracji:

http://mail.sofresh-email.pl/pp/yuaaiybmth/ktwllftwhs/

oraz link do strony Global Summit of Women