Jak mówi Dorota Warakomska – Jest takie powiedzenie: Stój w kącie, a znajdą cię. W takim duchu wychowywane są kolejne pokolenia dziewczynek, ale nic bardziej mylnego! Jeśli drogie Panie będziemy stały w kącie, to nikt nas tam nie znajdzie. Musimy umieć się zaprezentować! Musimy umieć powiedzieć publicznie czego tak naprawdę chcemy i musimy pokazać co naprawdę potrafimy!

Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie kobiety, które chcą być aktywne, które chcą coś zdziałać, które chcą brać sprawy we własne ręce uczyły się mówić publicznie, przemawiać, występować, aby uczyły się autoprezentacji. Ważne jest, aby także umiały ścierać się na argumenty, konstruktywnie dyskutować. Żeby umiały udzielić wywiadu, odpowiedzieć na najtrudniejsze pytanie dziennikarzy. Warto się tego uczyć!

Zapewniam Was, to jest jedna z podstawowych umiejętności, zarówno kobiet, które startują w polityce, jak i kobiet, które chcą coś zdziałać w biznesie czy w świecie akademickim. Bez tego ani rusz, dlatego nie bójcie się i zróbcie to! Nauczcie się mówić publicznie, nauczcie się przemawiać, a przede wszystkim uwierzcie w siebie. Bez dobrej samooceny, bez wiary w siebie nie będzie możliwe sięgnięcie po więcej, sięgnięcie po to o czym marzycie. Sięgnięcie po to, czego chcecie. A zatem do dzieła! Róbmy to! – zachęca Prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Dorota Warakomska.         

A co poza nowymi umiejętnościami wyniosły uczestniczki Letniej Akademii Kongresu Kobiet z warsztatów z wystąpień publicznych i autoprezentacji  Doroty Warakomskiej? Jak mówiły po zajęciach: przekonanie, żeby być sobą i wierzyć w to co się robi. Nie przejmować się w ogóle drobnymi potknięciami. Jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest profesjonalizm w tym co się robi. Zdałam sobie sprawę, że nikt nam nie da niczego za darmo. Musimy się uczyć i sięgać po swoje! Najbardziej utkwiło mi jedno zdanie: Chwytajcie za serca! Sięgajcie po władzę!