Znani przeciwko homofobii – pod takim hasłem spotkali się Agnieszka Szulim, Małgorzata Domagalik, Maja Ostaszewska, Dariusz  Michalczewski, Maria Seweryn, Grzegorz Nawrocki oraz Dorota Warakomska, na konferencji KPH na rzecz wspierania osób LGBT w Polsce.

Na imprezie oprócz Prezeski Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Doroty Warakomskiej, która prowadziła całe wydarzenie, były również obecne nasze przedstawicielki i liczne członkinie. Jednym z postulatów Kongresu jest zalegalizowanie związków partnerskich w Polsce.

Zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii konferencja „Ramię w ramię po równość – LGBT i przyjaciele” poświęcona była roli osób publicznych w działaniu na rzecz  równych praw osób homo- i bi-seksualnych oraz transpłciowych.

Rola osób publicznych we wspieraniu postulatów ruchu LGBT jest nie do przecenienia. Głosy poparcia dla związków partnerskich, niezgoda na mowę nienawiści wobec gejów i lesbijek, czy obecność na Paradzie Równości, mają istotny wpływ na kształtowanie opinii społecznej. Sojusznicy LGBT swoją postawą i działaniem tworzą równość!

Jak podkreślał jeden z uczestników konferencji, Nikodem, syn Adama Małeckiego, jednego z rodziców, biorących udział w konferencji – w procesie coming out-u bardzo ważni są rodzice. Nie można tego przed nimi ukrywać. Trzeba dbać o higienę swojej psychiki. Sam Adam Małecki na zakończenie konferencji nawoływał: Pamiętajcie rodzice, jeżeli wasze dziecko wychodzi z szafy, to wy do tej szafy nie wchodźcie, tylko chwyćcie to dziecko za rękę i idźcie razem w życie!

O równouprawnienie starają się nie tylko aktywiści oraz aktywistki i nie tylko osoby LGBT. Razem z nami są też nasze rodziny, przyjaciele i przyjaciółki, nauczyciele i nauczycielki, lekarze i lekarki, artyści i artystki, a więc przedstawiciele i przedstawicielki wszystkich zawodów i grup społecznych. Razem tworzymy siłę, która powoli zmienia Polskę – mówi Agata Chaber, Prezes Kampanii Przeciw Homofobii. – Osoby publiczne, jako autorytety, pełnią w tej zmianie społecznej niezwykłą rolę, bo ich głos słyszą miliony.

Akcja „Ramię w ramię po równość – LGBT i przyjaciele” pokazuje jak silna i liczna wśród osób publicznych jest grupa wspierająca osoby nieheteronormatywne. Agnieszka Szulim powiedziała  „Mam wielu nieheteroseksualnych przyjaciół. Widzę, że w wielu kwestiach są dyskryminowani, na przykład nie mogą zawierać legalnych małżeństw. Chciałabym, aby osoby LGBT cieszyły się w Polsce takimi samymi prawami i stąd moje zaangażowanie w konferencję KPH”.

Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia mieli również możliwość zapoznania się z dobrymi praktykami wspierania środowisk LGBT. Wśród gości byli również eksperci z Holandii i Flandrii – którzy w swoich krajach budują ruch sojuszniczy na rzecz LGBT. Gerben Horst, członek CNV Onderwijs – chrześcijańskiego związku nauczycieli holenderskich i Yves Aerts, koordynator i rzecznik organizacji Cavaria – zrzeszającej  ponad 120 organizacji LGBT we Flandrii. Były to bardzo cenne doświadczenia, gdyż Flandria charakteryzuje się najwyższą tolerancją wobec osób LGBT na świecie. Belgia (w tym Flandria) w 2003 roku dołączyła do Holandii, stając się jednocześnie drugim krajem na świecie prawnie uznającym małżeństwa osób tej samej płci.

Na zakończenie drag queen KIM LEE, kwestowała na rzecz działalności Kampanii Przeciw Homofobii. Nie mogło też zabraknąć pamiątkowych zdjęć z poparciem dla osób LGBT.

Fotogaleria