Dlaczego warto działać społecznie? Odpowiem na własnym przykładzie. Zaangażowałam się w Kongres Kobiet, bo urzekła mnie jego idea – mówiła Dorota Warakomska na ogólnopolskiej konferencji Kreatywność kobiet w mundurach.

Jak mówiła, Kongres ma bardzo otwartą formułę. Tu nikt nic nie musi. Te panie, które mają czas akurat teraz i są zainteresowane danym tematem – przypływają, zaczynają działać bardziej aktywnie, ale jeśli później pojawia się inny temat, wtedy zaczynają przypływać i działać inne osoby. Tak właśnie działają nowoczesne ruchy społeczne, że tu nie ma jednolitej struktury. Nie ma żadnych wyraźnych obowiązków, że ktoś zajmuje się tym, a ktoś inny czymś innym. Jest to bardzo płynne, a jednocześnie bardzo twórcze, ponieważ można powiedzieć z jednej strony, że nikt za nic nie odpowiada, ale z drugiej strony wszystkie odpowiadamy za wszystko. Oczywiście żeby tak nie było, żeby nie było tak, że nikt się nie poczuwa do odpowiedzialności powstało Stowarzyszenie Kongres Kobiet.


Według Doroty Warakomskiej – Kongres Kobiet to społeczeństwo obywatelskie w pigułce. Jeśli my czegoś nie zrobimy, to kto? Musimy wspierać się nawzajem. W Kongresie jesteśmy solidarne! Największą siłą Kongresu Kobiet jest różnorodność. Różnica poglądów jest dobra. Nie chodzi o przekonanie, że moje zdanie jest najlepsze, ale o wypracowanie wspólnego, najlepszego stanowiska.

Nie mam pieniędzy żeby działać charytatywnie, ale mam umiejętności żeby działać społecznie, w związku z tym działam społecznie i zachęcam wszystkich żeby działać. Jeśli naprawdę czegoś chcecie, to to osiągnięcie! To jest możliwe, ale trzeba tego naprawdę bardzo chcieć! – przekonywała Prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

W ogólnopolskiej trzydniowej konferencji – Kreatywność kobiet w mundurach – która odbyła się w Popowie w dniach 15-18 października 2014r., wzięły udział m.in. przedstawicielki służby więziennej, wojska, policji, straży pożarnej i granicznej, a także zaproszone gościnie i goście. Kongres Kobiet reprezentowały: Dorota Warakomska, prof. Magdalena Åšroda, prof. Monika Płatek i Marzena Chińcz. Wśród gości była również prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.


Więcej o konferencji: http://kreatywnosckobietwmundurach.pl

Copy to Clipboard