Dziś powstałyśmy, przemówiłyśmy, tańczyłyśmy przeciwko przemocy wobec kobiet. W tym roku przeciwko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, których blisko 80% pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Tak nie może być!

Przeciwko przemocy wobec kobiet tańczono dziś na całym świecie, w tym w kilkudziesięciu miastach w Polsce.

W tym roku akcja zwraca uwagę na problem przemocy wobec dziewcząt i kobiet z niepełnosprawnościami. Są one trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne. Również w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach. Częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim. Blisko 80% kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Tak nie może być!

Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała: Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie…

Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!
I zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki 2013 roku

Zdj. Agata Jankowska