W Polsce kobiety są absolutnie niedostrzeganym i niedocenianym elementem na rynku pracy. Są traktowane jak siła robocza. Niewykorzystanie kobiet, ich zdolności, kompetencji, umiejętności i wiedzy jest marnowaniem potencjału naszego kraju. Jeśli by się zaangażowało niepracujące dziś kobiety w rozwój gospodarczy, Polska stałaby się krajem dobrobytu i szybkiego wzrostu gospodarczego. – Mówiła Dorota Warakomska po spotkaniu przedstawicielek i przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych z Premierem Szwecji, Stefanem Löfven’em. 

Prezeska Kongresu Kobiet była pod wielkim wrażeniem, że Premier Szwecji, przyjeżdżając z oficjalną wizytą do Polski, spotykając się z władzami, prowadząc rozmowy o polityce międzynarodowej, działaniach Unii Europejskiej, znajduje czas na rozmowę o nierównościach, głównych problemach i wyzwaniach stojących przed kobietami w Polsce, ale również przed mężczyznami, jak np. w kwestii urlopów ojcowskich. Co więcej, jest to wśród jego priorytetów. Jest to zaskakujące i budujące! – podkreśliła Warakomska.

Stefan Löfven, kiedy został premierem oświadczył, że jego rząd, jest rządem feministycznym, co znaczy, że będzie brał pod uwagę punkt widzenia kobiet. Interesowało go w Polsce nie tylko to z jakimi problemami borykają się kobiety, jak je można rozwiązać, co jest największym wyzwaniem, przeszkodą w rozwoju kobiet, również na rynku pracy. Interesowało go także to, co Szwecja może zrobić żeby u nas zmienić tę sytuację i czy są jakieś działania na poziomie unijnym, które możemy podejmować wspólnie.

Dorota Warakomska przekonuje, że w naszym społeczeństwie potrzebujemy dobrych przykładów. Potrzebujemy pokazywać nie tylko kraje, ale konkretne osoby, które robią, zmieniają, wprowadzają nową jakość. Tak jak Ambasador Szwecji Staffan Herrström, który pracując w gabinecie premiera, był na urlopie tacierzyńskim, a dziś jeździ po Polsce, bierze udział w Regionalnych Kongres Kobiet i opowiada o tym. Jak mówi Warakomska – Często nie mieści nam się w głowie, że można robić super karierę i nagle powiedzieć, sorry, mam córkę do wychowania. Możemy się uczyć od Szwedów właśnie takiego podejścia do rzeczywistości.  Według Premiera Szwecji dzielenie się dobrymi praktykami i doświadczeniami powinno być na porządku dziennym. W oparciu o doświadczenia Szwedów, o to co im się udało, a co nie udało, możemy się od nich uczyć.  

Przede wszystkim zaś, jak podsumowała Dorota Warakomska – potrzebna jest szeroka koalicja na rzecz zmian. Muszą w nią być zaangażowani mężczyźni, bez nich nie zmienimy naszego kraju. Nie możemy walczyć przeciwko mężczyznom, tylko musimy razem z nimi to zmieniać. Mężczyźni musza zrozumieć, że im się to opłaca, że jest to dobre dla nich i dla gospodarki.      

W spotkaniu z Premierem Szwecji, Stefanem Löfven’em brały i brali udział m.in. Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, prof. Małgorzata Fuszara, Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych, Joanna Piotrowska z Feminoteki, prof. Monika Płatek, Lidia Adamska. Dorota Warakomska reprezentowała Stowarzyszenie Kongres Kobiet. Zaprezentowała działania Kongresu oraz Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet, który jest przedsięwzięciem unikalnym na skalę światową. Dużo miejsca poświęciła stereotypom, które są według niej największą przeszkodą w karierze i pracy zawodowej kobiet, niezależnie od tego czy jest to ich pierwsza praca, różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn czy najniższy w Europie procent kobiet czynnych zawodowo w grupie wiekowej 50 plus. Jak podkreśliła Prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet – w Polsce nie wybacza się wieku kobietom, po 50 to już „na śmietnik”, oglądać seriale i chować wnuki. Jak dodała – takie podejście jest wynikiem m.in.ogromnej roli Kościoła katolickiego i wypowiedzi jego hierarchów, publicystów katolickich, które na każdym kroku utwierdzają nas w przeświadczeniu, że dziewczynki są głupsze, że nie powinny się zajmować różnymi rzeczami, że mają stać w kącie i być grzeczne, że mają iść później dwa kroki za mężem itd. To są właśnie te wszystkie stereotypy, które nie pozwalają, począwszy od najmłodszych lat, aż do dojrzałego życia, zawalczyć o siebie. Sprawiają, że kobiety nie zdają sobie sprawy z własnych możliwości, a nawet jeśli, to w ostatniej chwili rezygnują, albo mówią – nie, ja się do tego nie nadaję.

 Według Warakomskiej jesteśmy utwierdzani jako społeczeństwo w stereotypach również poprzez niedoreprezentowanie kobiet w mediach. Jak mówi – jeśli w programach publicystycznych czy informacyjnych widzimy tylko mężczyzn, którzy wypowiadają się na tzw. „mądre tematy” to żyjemy w przeświadczeniu, że kobiety się po prostu na tym nie znająKobiety w Polsce występują w mediach tylko po to, żeby mówić o jakimś wypadku na rogu ulicy, o dzieciach w przedszkolu, o sprawach socjalnych i ten stereotyp jest niestety powielany.  

Spotkanie z Premierem Szwecji, Stefanem Löfven’em odbyło się 16 marca w Ambasadzie Szwecji. Odbywało się w kontekście kobiet na rynku pracy i roli jaką odgrywają w budowaniu dobrobytu kraju.

zdj. FB Ambasady Szwecji